Hrad Czocha

Goticko - renesanční pevnost na jihu Polska. Nachází se přibližně 35 km severozápadně od města Jelenia Góra, u jezera u Lesnianské. Pro svůj vzhled se stal filmovými režiséry velmi vyhledávaným místem. Hrad Czocha byl postaven v polovině 13. stol. na podnět českého krále Václava II. , jako obranná tvrz česko-polské hranice. 

Roku 1434 byl Hrad Czocha obsazen husity. Během třicetileté války odolal nájezdům Švédů. Od roku 1453 byl Hrad Czocha majetkem vlivného a bohatého rodu Nostitzů, kteří zde vládli 250 let. Johann von Nostitz zahájil v polovině 16. stol. velkou přestavbu středověkého hradu na romantickou renesanční rezidenci.  
V roce 1793 Hrad Czocha vyhořel. Hrabě Nostitz ho však nechal ve velmi krátké době zrekonstruovat. 

Počátkem 20. století změnil Hrad Czocha majitele. Novým pánem se stal Ernest Gütschow z Drážďan. Po 2 sv. válce byl Hrad Czocha znárodněn a stal se rekreačním střediskem vlivných osob Polské lidové armády. 

Turistům nabízí Hrad Czocha prohlídku architektonicky nejzajímavějších místností jako např. dvoupatrový rytířský sál či knížecí ložnice s impozantní manželskou postelí s baldachýnem. Najdeme zde i tajné podzemní chodby, bastion či věž.  
Z filmů, které zde byly natočeny můžeme jmenovat např: "Kde je pan generál" (Gdzie jest generao) či "Tajemství pevnosti šifer" (Tajemnica twierdzy szyfrow) či dokumentární pořad "Senzace 20. stol. " (Sensacje XX wieku).